Навіщо Facebook потрібна платіжна система
Повернутися до списку

Навіщо Facebook потрібна платіжна система

Соціальна мережа Facebook готується запустити систему грошових переказів і електронних платежів. В американській пресі з'явилася інформація, що на минулому тижні компанія подала заявку на отримання відповідної ліцензії у Центрального банку Ірландії.

Новим проектом керує віце-президент по роботі з партнерами Шон Райан. Послуги з переказу коштів будуть доступні користувачам мережі в Європі. Для цього їм доведеться пройти «паспортизацію»: довести справжність акаунта і його прив'язку до конкретної людини. Після цього можна буде відкрити електронний рахунок.

Для отримання ліцензії Facebook необхідно заявити статутний капітал до € 350 000, а також показувати наявність вільних фондів, еквівалентних обсягів електронних грошей, які знаходяться на рахунках користувачів.

Своїми враженнями про те, як платіжна система в рамках соцмережі може змінити світ, c Forbes поділився засновник системи електронних грошей MoneXy Юрій Чайка.

Запустити свою платіжну систему Facebook планував уже понад три роки. У минулому році компанія навіть оголошувала про запуск, але потім відклала старт. Причини, швидше за все, юридичні — необхідність отримання ліцензій в країнах і в кожному штаті США; організаційні та технічні — якщо акаунт у Facebook стає ще і гаманцем, то реєстрація і сам акаунт вимагають більшого захисту.

У лютому мобільними сервісами Facebook скористалися 945 млн чоловік, а їхня щоденна аудиторія налічує 556 млн користувачів. Через те, що Facebook має вже понад мільярд акаунтів, йому не потрібно буде залучати користувачів і рекламувати свої послуги. Та й такої кількості користувачів немає ні в одного найбільшого банку. Тому платіжна система, швидше за все, швидко знайде популярність.

Основними операціями будуть платежі всередині системи від користувача до користувача, коли можна буде одним кліком зробити платіж практично будь-якій людині (зі списку друзів). Також популярними стануть платежі на користь торговців. Думаю, дуже швидко інтернет-торговці встановлять кнопку оплати через Facebook. Крім того, багато хто користується сайтом за допомогою мобільних телефонів, і тому, швидше за все, активізуються мобільні платежі — як в онлайнових, так і в офлайнових торгових точках.

В Україні система зможе повноцінно працювати, тільки якщо отримає ліцензію Національного банку України. До недавнього часу це був досить трудомісткий процес, проте зі зміною влади в країні є надія на спрощення дозвільних процедур.

Користувачі без ліцензії зможуть мати електронні гаманці та здійснювати платежі, але підключати до сервісу інтернет-магазини й інших торговців у них можливості не буде.

Оскільки Facebook отримує ліцензію в Євросоюзі, то українські користувачі зможуть робити платежі на користь європейських торговців, а також американських — кілька років тому була створена компанія Facebook Payment inc, яка займалася отриманням ліцензій в штатах США.

До речі, у Facebook вже є право приймати платежі від користувачів в США, правда, тільки для оплати додатків та ігор. Компанія бере 30% комісії від партнерів і заробила на цьому 10% від всієї виторгу, яка в 2013 році склала $ 7,87 млрд. Це на 55% більше, ніж у 2012-му. При цьому чистий прибуток Facebook склала $ 1,5 млрд, перевищивши в 28 разів показник минулого року в $ 53 млн.

Джерело